Kus õpitakse lapsevanemaks?

PEREBLOGI

Kommenteeri

Lapsevanemaks või ka vanavanemaks ei õpeta ükski kool. Hea, kui suguvõsa või kogukond toimib selliselt, et abi saadakse sealt. Ent ajad ja kombed muutuvad, võimalusi ja ahvatlusi on rohkem, elutempo kiirem ning kokkupuuteid suguvõsa ja kogukonnaga järjest vähem. Kuidas edasi? Kust saada vastuseid uutele väljakutsetele?

Perenõustajana olen kogenud, et mida konkreetsemalt minult abi küsitakse, seda paremat abi saan osutada. Ent mure võib sageli olla mitmetahuline ja peita endas varjatud teemasid, millest esmapilgul arugi ei saa. On võimalik tulla individuaalsele nõustamisele või saada kokku koolitusel teiste lapsevanematega, oma muresid, rõõmusid ja tähelepanekuid jagada, mida üheskoos läbi mõtestame. Niimoodi, distantsilt, võime ära tunda ka oma teemad ja omandada uusi oskusi.

2018 aasta veebruaris Tallinnas Hopneri Majas alustav Lapsevanemate koolitus on mõeldud neile, keda huvitab: Miks laps ei maga hästi, ei kuula sõna või ei korista oma tuba? Miks laps on agressiivne, püsimatu või hajameelne? Mis toimub minu lapsega? Mis toimub minuga või teise lapsevanemaga? Mis hakkab toimuma, kui minust saab lapsevanem? Kas see, mida ma kuulen või kaasa teen on ikka mulle sobiv? Kas ma olen läbikukkunud? Miks laps hammustab, lööb, pidevalt jonnib,  jälle valetab, ei oska ikka veel potil käia, rääkida või ei taha lugeda? Mis kasu on vanaemast ja vanaisast? Miks ma peaksin ennast lapsevanemana koolitama?

Need küsimuste näited on tilgad küsimuste meres ja nii uskumatu kui see ei tundu, kõigile küsimustele on vastused – jaksa ainult küsida nii nagu seda lapsena jaksasid. Koolituse kohtumistelt saavad osalejad vastuse paljudele küsimustele ning edaspidiste küsimuste tarbeks aluse, millega küsimuste merel seilata ja turvaliselt vastuseid õngitseda nii endast kui ka teistelt.

Õppisin lapsevanemate koolitajaks 2006. aastal ise samal ajal lasteaia õpetaja ja juhatajana töötades. Minu juhitud lapsevanemate koolitustel on 10 aasta jooksul osalenud 681 inimest. Viimasel 5 aastal olen iga koolitust ette valmistades mõelnud ja katsetanud asju teistmoodi, et koolituse mõju oleks pikemaajalisem ja praktilisem. Hopneri Maja lapsevanemate koolitusel kasutan oma 10 aasta jooksul saadud kogemusi ning koolitus on igapäevaselt praktilise ja uudse ülesehitusega.

Hopneri Maja Lapsevanemate koolitus kutsub osalema:

  • Koos paarilisega inimesi, kes tahavad lapsevanemaks olemise või saamise kohta küsida ning rohkem teada ja osata;
  • mitte ainult elukaaslasi või abikaasasid, vaid ka üksteise toetamise sooviga sõpru või sugulasi, kui näiteks abikaasa või elukaaslane ei saa osaleda;
  • 10 kohtumisel, millest koos osaletakse koolituskaaslasega 1. ja 10. kohtumisel;

  • kordamööda 2. – 9. kohtumisel, kus kumbki paariline saab kohtumise teema kohta erinevas vormis materjalid (videod, harjutused, printmaterjal), millega endale sobival hetkel enne järgmist kohtumist tutvuda:

  • hinnaga 250 eurot paar so 125 eurot inimene so. 12 eurot ja 50 senti teema kohta inimesele.

  • kordamööda kohtumistel kolmapäeviti alates 7. veebruarist 2018 kell 18:00 – 20:15 (sh paus 15 min). Viimane kohtumine toimub 11. aprillil 2018.

  • (koolitusele eelneval kahenädalasel ettevalmistaval perioodil) Alates 24. jaanuarist 2018 saab koolitajale viiel tööpäeval nädalas esitada küsimusi kell 17 – 18. Koolitaja vastab küsimustele kirjalikult ja TASUTA. 

Raivo Ilmsalu on perenõustaja ja paarisuhteterapeut ning töötab MDFT-pereterapeudina Sotsiaalkindlustusametis

( MDFT on mitmedimensiooniline pereteraapia sotsiaalsete ja/või suhteprobleemidega laste ja noorte ning nende perede ja pereväliste inimeste/asutute abistamiseks. Vaata siit lisaks.).

Lisa kommentaar

Email again: