Mida (ebakindel) laps oma "halva" käitumisega taotleb? 1. osa: Tähelepanu.

PEREBLOGI

Kommenteeri
Laps, kes Sinu jaoks käitub halvasti, on alati laps, kes tunneb ennast ebakindlalt.
Tead seda õõnestavat tunnet - ebakindlust? Kindlasti tead, sest ka Sina oled tundnud ennast ebakindlalt. Iga väike ja kindlasti ka suur inimene tunneb mingi hetke ennast ebakindlalt ja käitub siis nii nagu ta hetke seisuga kõige paremini oskab. 
Neli peamist laste halva käitumise eesmärki (ja mitte ainult laste vaid ka täiskasvanute), mille toel laps (ja ka täiskasvanu) oma ebakindlusega hakkama saab, on Rudolf Dreikursi järgi: TÄHELEPANU, VÕIM, KÄTTEMAKS ja KÜÜNDIMATUS.

Kirjutan käesolevas loos, kuidas 4 halva käitumise eesmärgist TÄHELEPANU ära tunda ja kuidas sellega tegeleda. Jagan järgmistes lugudes seda, kuidas ära tunda ja tegeleda ka võimu, kättemaksu ja küündimatusega
Mida ütleb laps endale, kui ta alateadlikult valib oma ebakindlusega hakkama saamise eesmärgiks TÄHELEPANU: "Ma ei ole küll suurepärane aga vähemalt ei saa minust mööda vaadata, kui suudan saada erilise tähelepanu, askeldamise või teeninduse osaliseks."
Kuidas LAPSE ABISTAJANA seda eesmärki ära tunda? 
Lapse KÄITUMISE JÄRGI: Laps on lärmakas, rahutu, praaliv, püüab liigselt meeldida, räägib liiga palju, teeb väiksemat sorti pahandusi, mängib narri.
Lapse REAKTSIOONi JÄRGI TEMA KORRALE KUTSUMISELE: Laps lõpetab halva käitumise lühikeseks ajaks.
SINU REAKTSIOONI JÄRGI LAPSELE: Tunned ennast ärritatuna - pead last koormaks, tüütuks, nuhtluseks või vähemalt liiga palju Sinu aega nõudvaks. 
Laps ei muuda enda käitumist enne, kui ta mõistab, et tema enda käitumine aitab ta raskustele kaasa. Et laps ise on harva teadlik oma ebakindlusest tingitud käitumise eesmärgist, siis on eriti oluline, et last toetav täiskasvanu oskaks 4 eesmärki tuvastada ja last sellega seoses aidata.
TÄISKASVANU ÜLESANNE ON::  
1. Aidata lapsel mõista oma käitumise eesmärki.
2. Lõpetada enda poolt halva käitumise lapsele kasulikuks muutmine.
3. Luua lahendused, kuidas last julgustada/tunnustada.
4. Kasutada õdesid-vendasid, sõpru või klassi, kui gruppi eesmärgiga saavutada laste nõusolek sõbralikuks ja koostöiseks suhteks.
JUHEND, KUIDAS SEDA ÜLESANNET TÄITA?
Kui tunned ennast vihase või ärritununa, siis oota ära mõni teine hetk. omavahel või grupis vestluse eelduseks on täiskasvanu rahulikkus ja sõbraliku õhkkonna loomine. Mõned lausete näited:
1. "Jüri, kas sa ise tead, miks sa ... hetkel/tunnis/köögis ... selliselt kõva häälega rääkida tahad?" (nimeta konkreetne kohatu käitumine - hinnanguvaba kirjeldus tuleb kasuks).
Laps vastab enamasti "Ei". Öeldes "Jah", osutuvad lapse katsed asja selgitada pigem abituks väljamõeldiseks ja need ei sega täiskasvanut lauseid jätkata.
2. "Kas Sulle sobib, et ma ütlen, oma arvamuse?" Sa ei süüdista last ja küsid luba oma arvamuse avaldamiseks. Enamasti on lapse sellega nõus, sest teda huvitab, mida talle öeldakse. Kui laps ei ole nõus siis pole Sul selle lapsega sidet/ühendust, see on hetkeks või juba pikaajaliselt katkenud. 
3. "Kas on võimalik, et Sa arvad, et ma ei pane Sind tähele?
"Kas on võimalik, et Sa soovid, et ma Sinuga pidevalt tegelen?"
"Kas on võimalik, et Sa soovid, et me kõik Sind vaatame?
Kui küsimusele ei järgne lapse reakatsiooni või see on pealiskaudne nõusolek, siis tasub proovida teiste eesmärkide küsimusi. Kui olete õigel teel, siis märkate, et laps naeratab ootamatult (spontaanselt) koos otsese silmsidega. See on märk nii täiskasvanule kui ka lapsele. Laps mõistab, kuidas ta ise oma raskustele kaasa aitab ja teab, et tema käitumise eesmärki teab ka täiskasvanu, kes suhtub tema kimbatusse kaastundlikult ning teda mõistab. 
Pea meeles!, et sa ei kasuta oma teadmist lapse eesmärgist tema sildistamiseks, karistamiseks või süüdistamiseks. Laps ei soovi sellist tähelepanu. Ta otsib mõistmist ja märkamist, et selle toel moel oma ebakindlus lõpetada ja KINDLUS TAASTADA. Sildistades ja süüdistades häbistad teda ja see katkestab sideme Sinu ja paljude teitse täisksvanutega.
4. "Arutleme, mida saame koos ette võtta, et selline käitumine ära muuta" "Mida mina saan muuta ja mida Sina saad muuta?" "Millal räägime, kuidas meil on selle muutusega läinud?" "Koos suudame asjad joonde ajada nii, et mina aitad Sind ja Sina mind."
5. "Ma saan kindlalt lubada, et ei pane Sinu tähelepanu otsimist tähele. Nüüd sa tead, miks Sulle tuleb kasuks, kui ma seda teen. Samas ma tean, et igaüks vajab tähelepanu, mina ka." Saan Sinuga näiteks kokku leppida mitu korda ma Sind koos olles nimepidi kutsun või Sinu poole mõne meie vahel kokku lepitud märguandega pöördun (nimetissõrm püsti, väike näpp püsti, kaks näppu püsti V märgina jne). Selliselt saan Sulle tähelepanu pöörata ja me kumbki ei sega teisi. 
6. Tähelepanu püüdja ihkab ka tunnustust. Leia ise viisid, et last tunnustada nii lihtsate kui ka suuremate tegude eest.
7. Rääkides koos õdede-vendade või klassiga, ütle: "Mõnikord võib meil läbisaamisel raskusi tekkida. Missuguseid raskusi meil läbisaamisel võib tekkida? Pärast nimekirja koostamist. küsi: Mida võiksime ette võtta, kui meil tekib selline või teistsugune probleem. Mida keerulisem laste kooslus kodus või koolis, seda tihedama sagedusega tuleks selliseid ühiseid arutelusid teha. See annab lastele märku, et mitte ainult lapsevanem või õpetaja ei vastuta suhtlemise keskkonna eest, vaid iga inimene, kes selles osaleb. Täiskasvanute argument, et selleks ei ole aega, ei ole pädev, sest seda aega mitte võttes (mitte iseendale ja teisele andes) jäävad teemad lahendamata ja laste kooslus ei kasuta isiklikku või ühist ressurssi üksikisiku või terviku jaoks kasulikult.
Lapse ebakindlusest välja toomine ja tema kaitsereaktsioonina alateadlike eesmärkidega teadlik tegelemine on täiskasvanute kätes. Nii nagu on täiskasvanu kätes iseenda ebakindlusest välja toomine ja selleks ka abi küsimine teiselt täiskasvanult (mitte lapselt). Sinust saab lapsele innustav toetaja ja innukas toetamise õppija siis, kui Sa tõesti mõistad, et ebamugavustunne tema halva käitumise taga on üüratult suur koorem, kus laps vajab Sinu abi. 


Refereeringu allikad ja lugemissoovitused:

Raamat eesti keeles veebis pdf failina olemas: „Kuidas saavutada laste poolehoid“ 
Veebilehed: Rudolf Dreikursi teooria ja Alfred-Adler 

Lisa kommentaar

Email again: